Awards Past Winners

Quality Milk Awards

Year
2009 Ruslor Holsteins Omaha (117,385)
Large Herd Small Herd
2008 Eschliman Family Dairy Ericson (134,336) Ruslor Holsteins Omaha (131,394)
2007 Kendol Inc Beaver Crossing (127,715) Ruslor Holsteins Omaha (124,947)
2006 Sunshine Dairy Elgin (125,663) Ruslor Holsteins Omaha (113,422)
2005 Kendol Inc Beaver Crossing (112,550) Sprakel Farms Crofton (147,140)
2004 Kendol Inc Beaver Crossing (117,623) Sunshine Dairy Elgin (107,979)
2003 Kendol Inc Beaver Crossing (131,426) Sunshine Dairy Elgin (112,186)
2002 Kendol Inc Beaver Crossing (122,798) Koch Family Dairy Hartington (118,294)
2001 Wallman Dairy Diller (114,892) Frick’s Dairy Springview (106,880)
2000 Wallman Dairy Diller (102,046) Buss Dairy Pickrell (100,000)
1999 Wallman Dairy Diller (125,000) Foxhaven Farms Crofton (110,000)
1998 Robert Pfeiffer Arlington (157,000) Sprakel Farms Crofton (107,000)

Philip H. Cole Memorial Awards

Distinguished Dairyman

Year Name City/Town
2009 Richard Zeisler Butte
2008 Jim & Deb Eschliman Ericson
2007 Wilfred & Joyce Haberman Fordyce
2006 James & Becky Meyer Roca
2005 Fred Temme Wayne
2004 Duane, Dennis & Darrel Osten Columbus
2003 Mike Malena Leigh
2002 Dennis Traeger Fairbury
2001 Curtis & Earl Phillips Beaver Crossing
2000 Kenny Cast Beaver Crossing
1999 Gerald Bodman University of Nebraska
1998 William Goosen Beatrice
1997 Larry & Carol Schildt Pleasant Dale
1996 Lowell Mueller Hooper
1995 Bill Hamm Beatrice
1994 Lea Fairley Fairbury

Young Dairyman

Year Name City/Town
2009 Dwaine Junck Carroll
2008 Todd Tuls Shelby/Rising City
2007 Keal & Heather Held; Brent, Sean & Rachael Malena Leigh
2006 Dan Rice Firth
2005 *no recipient
2004 Michael, Rod, James & Angie Schildt Pleasant Dale
2003 Jason Cast Beaver Crossing
2002 *no recipient
2001 Terry & Steve Mueller Clearwater
2000 Ron & Linda Meyer Hallam
1999 Jeff Wragge Pierce
1998 *no recipient
1997 Dean & Teresa Lessing Hickman
1996 Darrell Johnson Virginia
1995 Greg Racicky Mason City
1994 Duane & Becky Wiese Filley